"Kto nie chwali piękna, ten jest duchowym, albo cielesnym ślepcem i jeżeli ma oczy, to zasługuje na to, aby ich nie mieć." - Lorenzo Valla

            Polacy twórcami pierwszych szklanych koralików w Ameryce
                                               Historia Jamestown 
   

                                                              Produkcja szkła w Jamestown
Polacy w historii Stanów Zjednoczonych kojarzą się z Tadeuszem Kościuszko i Kazimierzem Pułaskim. Nic nie wiemy o naszych rodakach, którzy w październiku 1608 roku wylądowali na kontynencie amerykańskim, w pierwszej brytyjskiej osadzie Jamestown. Polacy, którzy zastali Jamestown w stanie upadku, w krótkim czasie postawili ją na nogi. Zbudowali między innymi hutę szkła, która stała się pierwszą fabryką na terenie Ameryki Północnej. Najwięcej do powiedzenia miał tutaj prawdopodobnie Zbigniew Stefański, szklarz z Włocławka. W fabryce zaczęto produkować różnokolorowe paciorki i błyskotki, które mogły szybko znaleźć zbyt na miejscu, jako waluta wymienna w handlu z Indianami. Ich produkty również jako pierwsze w historii eksportowano do Europy pod szyldem „Made in America”. Tak więc Polaków możemy uznać za pierwszych twórców szklanych koralików w Ameryce. Myślę że warto bliżej poznać historię Polaków w Jamestown…

Więcej o Polakach w Jamestown:

http://polonia.h2.pl/index.php?id=pwko102
         
http://www.eioba.pl/a/1vgv/jak-polacy-zbudowali-ameryke#ixzz1l1dAFpA0
                                         
                                      Wódz Indian Powhatan i niebieskie koraliki

                                                Koraliki pochodzące z wykopalisk w Jamestown

W styczniu 1608 roku koloniści z Jamestown odkryli, że większość zapasów zboża, które posiadali, zgniło albo zostały zjedzone przez szczury. Kapitanowie Christopher Newport i John Smith poprowadzili grupę kolonistów do wsi Werowocomoco, zamieszkiwaną przez Indian Powhatan, by tam wymienić swoje towary na zboże. Gdy wódz Powhatan przedstawił swoją cenę, dwaj angielscy kapitanowie zaczęli kłócić się między sobą o wartość godziwej wymiany. Dla wodza kłótnia trwała jednak zbyt długo, więc postanowił wycować się z tego interesu. Tymczasem Anglicy zauważyli, że jego zainteresowanie budziły niebieskie koraliki, które posiadalii na wymianę. Wtedy kapitan Smith przekonał go o ogromnej wartości paciorków, mówiąc że ich błękitny kolor to najpiękniejszy, rzadko spotykany kolor nieba, a tego rodzaju koraliki przeznaczone są wyłącznie  dla największych królów świata. Fascynacja indiańskiego wodza koralikami sprawiła, że koloniści zrobili dobry interes i choć do tej pory traktowali szklane koraliki jako mało wartościowe przedmioty,  teraz ich znaczenie i wartość  handlowa znacznie wzrosła. 

Kreator stron internetowych - strona bez programowania