"Kto nie chwali piękna, ten jest duchowym, albo cielesnym ślepcem i jeżeli ma oczy, to zasługuje na to, aby ich nie mieć." - Lorenzo Valla

Korale z rodziny Whiteheart

„Whiteheart” czyli „Białe Serca” to dwuwarstwowe korale, bardzo popularne na całym świecie, głównie znane pod postacią czerwonych koralików z białym wewnętrznym rdzeniem. Ich historia sięga początku lat 1600, gdy pojawiły się produkowane w Wenecji koraliki o nazwie „Greenheart” czyli „Zielone Serca”, będące pierwowzorem późniejszych standardowych koralików „Whiteheart”. „Greenheart" charakteryzują się zewnętrzną ceglasto – czerwoną barwą i wewnętrznym półprzezroczystym rdzeniem w kolorze zielonym. Korale te przez około trzysta pięćdziesiąt lat były rozpowszechniane w całej Ameryce oraz innych zakątkach świata. Ich przeciętna średnica to 4 – 15 mm.
  Korale "Greenheart" produkowane w Wenecji w latach
  1600 - 1850. Zewnętrzny sznur: średnica 7 - 14 mm,
  wewnętrzny: 4 - 6 mm, w samym środku: dziesięć
  rzadko spotykanych korali "Greenheart" z biało - 
  niebieskimi pasami, średnica: 8 - 10 mm
 Widoczny zielony, półprzezroczysty rdzeń korali
 "Greenheart". Dawniej czerwone szkło było barwione
 z wykorzystaniem prawdziwego złota, więc twórcy
 koralików musieli być oszczędni. Kolor czerwony
 tworzył tylko cienką, wierzchnią warstwę, natomiast
 jako wypełnienia używano innego taniego szkła.
Około roku 1830 zaczęły pojawiać się inne korale dwuwarstwowe, które nazwano „Yellowheart” czyli „Żółte Serca”. Zewnętrzna czerwona warstwa różniła się od koralików „Greenheart”. Teraz nie były to już całkowicie matowe ceglasto – czerwone korale lecz czerwone półprzezroczyste z matowym żółtym lub żółto – pomarańczowym rdzeniem. Cylindryczny kształt, który był charakterystyczny dla „Greenheart” został rozszerzony o nowe formy: kuliste, owalne. Korale „Yellowheart” występowały w dużym zakresie rozmiarów. Około 8 -25 mm średnicy. Produkowano je stosunkowo krótko ( 1830 – 1890 ) i z uwagi na to, że występują w ograniczonej ilości są najbardziej cenionymi i poszukiwanymi koralami kolekcjonerskimi z rodziny „Whiteheart”.
  Kuliste "Yellowheart" produkowane w Wenecji w latach   1830 - 1890. Średnica: 15 - 19 mm
 Cylindryczne "Yellowheart" produkowane w Wenecji
 w latach 1830 - 1890. Średnica: 12 - 14 mm
Pierwsze koraliki „Whiteheart” z białym rdzeniem wewnętrznym pojawiły się około roku 1850. W tym czasie firma handlowa „Hudson’s Bay” kupowała koraliki w całej Europie, a następnie prowadziła ich szeroką dystrybucję w Ameryce. Ważną część tych korali stanowiła rodzina „Whitehearts”, która wkrótce otrzymała również nazwę „Hudson’s Bay”. Inna popularna nazwa związana z tymi koralami to „Cornaline d’ Aleppo”. Cornaline to słowo pochodzące z j. francuskiego oznaczające Karneol czyli rodzaj czerwonego chalcedonu. Aleppo to miasto w Syrii, które było ważnym rynkiem handlowym na Bliskim Wschodzie. Jest bardzo prawdopodobne, że był to również ważny rynek sprzedaży Karneolu, a korale „Whiteheart” miały być produkowane w celu jego naśladowania. Nazwa „Cornaline d ’Aleppo” przypisana jest raczej do „Yellow” i „Whitehearts” ze względu na ich większe podobieństwo do Karneolu niż w przypadku matowych korali „Greenheart”. Obecnie korale „Whiteheart” nadal cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. Produkowane w wielu rozmiarach i kolorach w Czechach, Francji oraz Indiach.
  Najstarsze Weneckie korale z białym rdzeniem
  produkowane w latach 1850 - 1900. Średnica 5 - 10
  mm. Wewnątrz cztery duże cylindryczne "Whiteheart"
  o średnicy 12 - 15 mm. W samym środku koralik
  wykonany z Karneolu.
 Przykłady fantazyjnych korali "Whiteheart" z lat
 1850 - 1900. Średnica 10 - 13 mm
  Weneckie "Whiteheart" z początku XX w. Korale są 
  nawleczone na rafię, co świadczy o tym, że prawdo-
  podobnie zostały przywiezione z Afryki. Średnica
  7 mm
 Współczesne korale "Whiteheart" produkowane w 
 Czechach pod koniec XX w. Średnica 6 mm
                                                                                               
                                                                                                   Opracowanie :  Bogdan Płonka
Kreator stron internetowych - strona bez programowania